2014-05-06
Minden kisgyerek látni szeretné az állatkertben az oroszlánt vagy a tigrist. Különösen, ha éppen kicsinyei is vannak. Mégis gyakran csalódást okoznak, hiszen „unalmasak”, napközben általában heverésznek vagy alszanak. Ne arra bíztassuk a gyereket, hogy kopogjon az üvegen vagy kiabáljon, hátha felébred az állat. Inkább meséljünk valami érdekeset a macskákról, ezekről lenyűgöző, kecses állatokról. Tereljük a figyelmét a pihenő állaton is látható részletek felé. Ehhez szeretnék segítséget nyújtani.
Milyen érdekességek jellemzik a macskafélék testét?
Hogyan tudjuk megkülönböztetni egymástól a nagymacskákat?
Érdemes alaposan megfigyelni az állatkertben a nagymacskákat. Ha nem csak nézünk, hanem látunk is, sok jellegzetességüket felfedezhetjük. Kezdjük a személyes kedvencemmel!
Gepárd
Köztudottan a leggyorsabb szárazföldi emlős. A gyorsaságot szolgálja az egész testfelépítése. A lábai hosszúak, a feje kicsi, az orrlyukai nagyok, hogy jól kapjon levegőt. A mellkasa domború, mert kell a nagy tüdő a hatékony légzéshez. Az állat karcsú, mert egy sprinter nem lehet elhízott. A farka hosszú, ezzel egyensúlyoz, amikor futás közben gyors irányváltásra kényszerül. A gerince nagyon rugalmas, hajlékony, ami lehetővé teszi, hogy rugóként kifeszüljön a teste, miközben a hatalmas tempó ellenére egy szintben marad a feje. A fej stabil helyzete miatt a vágta alatt végig jól látja a zsákmányt és követni tudja a mozgását. A gepárd feje is könnyen megkülönböztethető a többi macskáétól, mert a szemeitől két könnyvonal fut lefelé az arcán. A mintázata pöttyös, a pöttyök nem rendeződnek rozettákba (virágszerű alakzatokba). A gepárdok kiskoruktól ember által nevelve könnyen megszelídülnek, teljesen kezessé válnak. Gazdag uralkodók már a régi történelmi korokban is tartottak gepárdokat. Én azóta érzem szinte barátomnak őket, mióta olvastam Joy Adamson: A pettyes szfinx c. könyvét. Mindenkinek ajánlom, aki szereti a nagymacskákat! De mi ne akarjuk fogságban tartani ezeket az afrikai szavannákhoz szokott állatokat! Még az állatkerteknek sem könnyű megfelelő mozgási lehetőséget biztosítani a számukra.
Leopárd vagy párduc?
Mindkét név használható ugyanarra az állatra. A leopárd tudományos neve Panthera pardus. Úgy tudod megjegyezni, hogy ez ugyanaz az állat, hogy ki tudod mondani egyben a két nevet: leopárduc. Ellentétben a gepárddal, a párducoknak rozettákba rendeződnek a foltjai. De a rozetták közepén sosincs pötty. Még a fekete színváltozat, a fekete párduc is foltos, de ez csak bizonyos fényben látszik. A fekete változat ugyanaz a faj, még egy alomnyi kölyök között is lehet, hogy az egyik fekete, a másik foltos. A párducoknak több alfaja van, amelyek különböző helyeken élnek Afrikában és Ázsiában. A fényképen látható amuri leopárd a legnagyobb testű alfaj.
Jaguár
Hasonló a párduchoz, de a jaguár Dél-Amerikában élő ragadozó, így a természetben nem lehet összekeverni őket. Nekünk azonban csak az állatkertben van módunk megfigyelni a nagymacskákat. Ekkor is jól megkülönböztethetők, mert a jaguár foltjai rozettákba rendeződnek, s a rozetták egy részének a közepén is vannak foltok. Figyeljük meg jól a fotón! A jaguároknak is van fekete színváltozata. Láthatunk ilyet a Győri Állatkertben. A jaguárok nagyon szeretik a vizet, kiváló úszók. Állatkertben vagy lustának, vagy játékosnak tűnnek, de egyáltalán nem szobacicák! A legveszélyesebb állatkerti állatnak tartják őket, több esetben ölték már meg gondozójukat.
Oroszlán
Azt mindenki tudja, hogy az oroszlánok Afrikában élnek. Ez majdnem igaz is, hiszen a legtöbbjük afrikai, de él még egy kevés ázsiai oroszlán szabadon Indiában. Veszélyeztetettek, ezért olyan fontos dolog, hogy a Fővárosi Állatkertben láthatóak, sőt kiválóan szaporodnak is. 2013-ban összesen 7 ázsiai oroszlánkölyök született Budapesten! Az ókorban még Dél-Európában is éltek oroszlánok, sőt ősi csontok formájában az Alföldről is előkerültek maradványaik. Az oroszlánoknál jól megkülönböztethető a hím a nősténytől, ezt hívjuk ivari kétalakúságnak (ivari dimorfizmusnak). A hímek nagyobbak és van sörényük. A sörény mérete és színe az egyes oroszlán népességekben nagyon különböző.
Hópárduc
Külön faj, nem a párduc egy változata. Ez a legmagasabban élő macskaféle, a Himalájában akár 6000 méterig is előfordul, de mindenütt ritka ragadozó. Nagyon nehéz felmérni a számukat, mert tökéletesen beleolvadnak a sziklás környezetbe. Halvány bundáján gyűrű alakú foltok láthatók. Csodaszép szőréért vadászták.
Ködfoltos párduc
Ez a faj is nagymacskának számít, bár sokkal kisebb az előzőeknél. Azért szeretném bemutatni, mert engem lenyűgöz a szépsége. Foltjai nagyok, sötét szélűek és felhőkre emlékeztetnek. Az egész macska kecses, elegáns. Egyetlen kissé nevetséges testrésze van: a farka. Egy macskától általában hosszú, mozgékony farkat várunk el. Hát ennek rövid és vaskos farka van. Valahogy nem illik hozzá, de én megbocsájtom ezt a kis szépséghibát, mert ha ez sem lenne, mindenki ködfoltos párduc szeretne lenni! A ködfoltos Dél-Ázsiában él, ahol a fákon mászva majmokat fog, ami igazán nagy ügyességet feltételez. Sajnos egyre kevesebb az élőhelye, s ezért veszélyeztetett faj.
Annyi érdekesség és annyi faj lenne még, de belátom, hogy már így is visszaéltem az olvasók türelmével. Még sok érdekes állatkerti „macskatúrát” kívánok mindenkinek!
Ha tetszett a cikk, kérlek, jelezd egy kattintással! Köszi! Erika
A képek a következő állatkertekben készültek: Fővárosi, Nyíregyházi, Győri, Drezdai, Krakkói, Ostravai, Olomouci Állatkert
Hozzászólások
Szibériai tigriskölyök mancsa, visszahúzott karmokkal
A gepárd karmai kilátszanak
A nyelv a csontok tisztára nyalására is jó
Oroszlánkölyök kedveskedik anyjának
A tigris a nyelvével lefetyelve iszik
A szibériai tigris fogai
Az oroszlán érzékszervei a fején
A tigris szagmintát vesz (a Jacobson-szervébe szívja a szagokat)
A gepárd könnyvonala
A gepárd testének jellegzetességei
A gepárdok bundája pöttyös
A leopárd foltjai
Amuri leopárd kölykével
A leopárd elterjedése (Wikipedia)
A jaguár rozettái
A fekete jaguár szereti a vizet
Fekete jaguár játszik a vízben
Szép sörényű hím oroszlán
Ázsiai oroszlánok
Oroszlánkölykök
Hópárduc portré
Kissé elhízott hópárduc
Ködfoltos párduc
Készítette WUP Webdesign Stúdió
2010 © Minden jog fenntartva, sem a szöveg, sem a fényképek nem használhatók fel engedély nélkül!