2010-07-18
Az MME budapesti csoportjának programján vettünk részt július 18-án, vasárnap. A dömsödi találkozóponton éppen zuhogott az eső, dörgött az ég, ezért igazán meglepő volt, hogy kb. harmincan összegyűltünk. Autókonvojként követtük vezetőinket, akiket onnan lehetett felismerni, hogy egy hosszú létra feküdt a kocsijukon.
Az első megállónk alatt még esett az eső, de aztán a hidegfront szerencsére továbbvonult és ideális kirándulóidőt hagyott maga után.
Az odúkat Lopusny András készítette szalakóták számára. Mi most azokat kerestük fel, amelyekben a korábbi vizsgálat szerint megkezdődött a költés. Az odúkkal sok a munka, az elhelyezés után ellenőrzik, hogy milyen madár foglalta el őket, aztán a megfelelő időben jöhet a gyűrűzés, majd ősszel vagy télen ki kell takarítani az odút. Mindezt ezeknél az odúknál Szegedy István és Balogh Ferenc végzi.
Most Verseczki Nikolett gyűrűzött. Az adatok felvétele után szívesen magyarázott a szalakótákról, ezekről a látványosan szép madarakról. Megtudtuk, hogy az őszi vonuláskor először az öreg madarak indulnak, már augusztusban. A fiatalok szeptemberben követik őket Afrikába. Tavasszal a többi vonuló madárhoz képest későn érkeznek, és későn kezdenek a költéshez. Idén a rossz idő miatt még nagyobb csúszásban vannak. Ezért lehetett pont most gyűrűzni, mert a fiókák lába már elég nagy a gyűrűhöz, de még nem repülnek ki.
Az odúk felnyitásakor nem nagyon szagoltunk bele, mert az egyik legbüdösebbnek tartott madár (a büdösbankának is nevezett búbosbanka mellett). A fiókák reakciója a kézbe vételre valóban nem túl higiénikus: először lekakilják, majd lehányják a betolakodót. Ezen felül azonban csak a nagyobbacskák tiltakoznak némi hangoskodással. Természetesen semmi bajuk sem történik, kapnak egy óvatosan rájuk illesztett fémgyűrűt, majd visszakerülnek a fészkükbe. Egy fészakalj általában 4-6 fiókából áll, mi 4-5 madarat találtunk egy odúban. A szülők akkor kezdenek kotlani, ha már minden tojást lerakott a tojó. Ennek ellenére találtunk nagynak tűnő korkülönbséget egy-egy odún belül.
Feltűnt a fiókák szeme környékén a sok szőrszerű kinövés. Ezek érzékelésre módosult tollak. Megcsodáltuk a kitollasodott fiókákon a fajra jellemző, csodás kék tollakat.
Az odúk felé haladtunkban azért mást is láttunk: hol apró békákat, hol szép lepkéket a sóvirágokon, fiait etető öreg gólyát, repülő és pihenő gyurgyalagokat. A természet mindig tartogat valami váratlant, szépet, megcsodálni méltót!
Hozzászólások
A csapatot az eső se riasztotta el.
Méltatlankodó fióka
Az odúk vizsgálata nem is olyan egyszerű
Niki bemutatja a madarat a nézőknek
Gyűrű kerül a fióka lábára
Mindenki érdeklődve figyeli a gyűrűzést
Egyes fiókák hangosan tiltakoznak a háborgatás ellen
A szalakóta gyönyörű tollai már kifejlődtek
A szárnytollak belső fele is kék
A szem alatt az érzékelősertékké alakult tollak láthatók
Egy fiatal fióka
Egy komor bivalybika hosszan méregetett minket
Sok apró békával találkoztunk
Gólyafiak tülekednek az ételért
Tűzlepke sóvirágon
Készítette WUP Webdesign Stúdió
2010 © Minden jog fenntartva, sem a szöveg, sem a fényképek nem használhatók fel engedély nélkül!