2021-10-29
Ha azt szeretnénk, hogy repkedő lávafoszlányok közelében növekedjen az adrenalinszintünk, akkor el kell hagynunk az országunk határait, hiszen itthon nincs működő tűzhányónk. De ha a saját szemünkkel szeretnénk látni, hogy milyen egy rétegvulkán szerkezete (amiről jó esetben már tanultunk az iskolában), akkor nem kell messzire menni. A fővárostól könnyen elérhető távolságban, a Kelet-Cserhátban (Pásztótól északra, Salgótarjántól délre) található Sámsonháza. Itt a Novohrad-Nógrád Geopark jóvoltából egy szépen kitáblázott, karbantartott tanösvényen ismerhetjük meg egy 15 millió évvel ezelőtt működött rétegvulkán felépítését. A látnivalók az autóút két oldalán helyezkednek el, gyalogolni nem is kell, legfeljebb egy kicsit felkapaszkodni a hegyoldalra a jobb rálátás kedvéért. Parkolásra is bőven van hely.
A hegy szerkezetét a bányászat tárta fel. A megszilárdult láva, az andezit kiváló anyag pl. utak alapozásához. A bánya az 1970-es évekig működött. A hatalmas bányafal jelenleg feltárja kb. 2 millió év történéseit.
Igaz, hogy ma már nem repkednek izzó kődarabok körülöttünk, de ha szánunk időt a táblák elolvasására és az értő nézelődésre, kirajzolódik előttünk az egykor aktív tűzhányó tevékenysége. A miocén időszak közepén a területet beltenger borította. Afrika kőzetlemeze észak felé mozgott, és ez a hatalmas erő nagy töréseket eredményezett a kőzetburokban. Ezzel megnyílt az út a magma előtt: vulkánkitörések kezdődtek. Anyaguk andezit. Az andezit elég sűrű, lassan folyó láva, ami találkozott a hideg tengervízzel. A forróságban keletkező sok gőz és a vulkáni gázok hólyagokat alkottak a lávában. Ezekből ma is sokat láthatunk kisebb-nagyobb (centiméterestől méteresig) lávaüregek formájában. A belsejükbe is érdemes bekukkantani (az alsó lávapadnál megtehetjük), mert nagyon érdekes formában, hullámokban megszilárdult andezitet láthatunk bennük.
A heves kitörések egyes szakaszaiban sok vulkáni hamu (2 mm-nél kisebb szemcsék) robbant a levegőbe, ami magával sodort kisebb-nagyobb lávadarabokat is. A 6 cm alatti lávadarabok neve lapilli, a nagyobbaké vulkáni bomba. Ezek ma a megszilárd hamuba, vagyis az andezittufába ágyazottan pihennek.
Mitől „réteg” egy rétegvulkán?
Pontosan attól, hogy a kitörések jellege változott, hol láva folyt a felszínre, hol nagy mennyiségű hamu robbant ki. A lávából lett a bányászható andezit, a hamuból a puhább, lyukacsosabb andezittufa. Ezeknek a rétegeknek a váltakozása kiválóan megfigyelhető a bányaoldalban.
Mik a helyi érdekességek?
A nagy bányafalat érdemes az ösvényen haladva minden részénél megnézni. Újabb táblákkal, információkkal is gazdagodni fogunk. Ne hagyjuk ki az út másik oldalán kiépített, a dombra (Csűd-hegyre) vezető lépcsősort sem, mert onnan nyílik átfogó rálátás a feltárásra, onnan látszik legjobban a rétegek váltakozása. Itt a környék növény- és állatvilágáról is olvashatunk érdekességeket.
Jó geotúrázást kívánok! Frekot Erika
Ha tetszett a cikk, kérlek, jelezd egy kattintással!
Hozzászólások
Az egykori bánya fala, alul a parkolóval
A tudnivalókat szép táblákról olvashatjuk le
A Novohrad-Nógrád Geopark és Sámsonháza elhelyezkedése
A jól elkülönülő rétegsor
Impozáns méretű a sziklafal
Hólyagüregek az andezitben
Egy hólyagüreg belseje az érdekes formákkal
Andezittufa
Bekarikázva a keresztrétegzett tufa
A vörös tufa
Válogató lepusztulás okozta formák a tufán
Töredezett lávafelszín
Fehér Lajta Mészkő a vulkáni kőzetek tetején
Magyarázó ábra az egyik tábláról
Lépcsősor a szemközti Csűd-hegyre
Pillantás Sámsonházára
Készítette WUP Webdesign Stúdió
2010 © Minden jog fenntartva, sem a szöveg, sem a fényképek nem használhatók fel engedély nélkül!