2011-04-25
Áprilisban úgy alakult, hogy háromszor is jártam a Bajdázó-tónál. Ezt a kicsi, de izgalmas tavat Királyrétnél lehet felkeresni. Javaslom, hogy Kismarosról kisvonattal jöjjetek fel Királyrétre. Itt az állomás után jobbra kell fordulni, követve a Horgásztó feliratot. A Horgásztó mellett elhaladva (a kerítés mentén) az ösvényen kell folytatni az utat, és 10 percen belül meg is érkezünk a Bajdázó-tóhoz.
A kis tavat 2010-ben újították fel, mert nagyon feltöltődött. Eredetileg az 1700-as évek végén alakították ki mesterségesen, vaskohászati célokra. Most, hogy ismét van szabad víztükör, az élővilág is megújult. Érdemes ráérősen, csendben, nyitott szemmel körbesétálni. A séta tarthat negyed órát, de ha igazán LÁTNI akarunk, nemcsak nézni, akkor bizony 1-2 óra!
Napos délelőttökön a mocsári teknősök a tóban heverő fatörzsekre szoktak kimászni napozni. Csendesen közelítsünk hozzájuk, akkor nem csobbannak a vízbe egyetlen mozdulattal, hanem megengedik, hogy megcsodáljuk őket. Hazánk egyetlen teknősfaja természetesen védett. Itt szerencsére még nem kell megküzdeniük az ékszerteknősökkel, melyeket ma már majdnem minden vizes élőhelyen megtalálunk. A mocsári teknősnek a páncélja és a pikkelyes teste is sárga pöttyös. Úgy tűnik, sikerül nekik megfelelő, laza talajt találniuk a közelben a tojások elásására, mert egészen apró kisteknősöket is lehet látni. Kevés természetes élőhelyen láthatjuk őket ilyen közelről, élvezzük ki!
A kétéltűek közül a békákkal tavasztól őszig mindig találkozhatunk. Tavasszal nagyon izgalmas, hogy különböző fejlődési szakaszaikban figyelhetjük meg őket: peték, ebihalak, kifejlett békák is láthatók. Minden hazai kétéltű védett, tehát óvatosan bánjunk velük! Elpusztult békákat is láthatunk tavasszal: kilapítottakat, amiket jármű ütött el, vagy a vízben felpuffadtat is. Ez utóbbi lehet barna varangy nőstény, amit a jóval kisebb hímek annyira megrohamozhatnak a párzási lázban, hogy nem képes a víz felszínére emelkedni és megfullad. Ilyen példány látható a képen. Lehet, hogy nem gusztusos látvány, de nagyon érdekes: látszik az elől lenőtt nyelve, melynek hátsó, szabad vége így halálában hosszan kilóg a szájából. Már a mérete is lenyűgöző!
A vízben kecskebékákat (vagy nagy tavi békákat) láthatunk – hallhatunk. Nemcsak előlünk ugranak fejest, de a vízben járőröző vízi siklók és kockás siklók elől is. Ez utóbbi két sikló ránk nézve teljesen ártalmatlan (és amúgy is védett), nem úgy a békákra nézve. A nevével ellentétben nem a vízi sikló az igazán vízhez kötött faj, hanem a kockás. A képeken jól láthatóak a faji bélyegek: a vízi sikló két nagy, félhold alakú foltja a nyakán; a másik sikló kockás mintázata. A villás nyelv a kígyókat a szaglásban segíti: amikor behúzzák a nyelvüket, az a felső szájpadlás két gödröcskéjébe továbbítja a szagmolekulákat. A gödröcskékben lévő érzékszervet Jacobson-szervnek nevezik.
Javaslatom: hozzunk 2-3 üres, tiszta vajkrémes dobozt, amivel vizet meríthetünk és megszemlélhetjük az apróságokat. Ugyanis azok az élőlények is érdekesek, amiket egy kis tálkával is ki tudunk meríteni a víz széléről. A képeken bemutatok néhányat azok közül, melyeket most tavasszal találtunk: keringőbogarat, kérészlárvát, ebihalakat. A kevésbé bizalomgerjesztő vízi skorpió mellé ne nyúljunk be, mert bár nem skorpió, hanem rovar, mégis meg tud csípni. A piócák közül is bátran kimeregethetünk egyet. Érdekes megnézni a tapadókorongját. Nem kell félni tőle!
Vízimadarak közül a tavon lakó vadkacsapárt (tőkés récéket) könnyen megpillanthatjuk. Sokkal nagyobb szerencse kell ahhoz, hogy a félénk kis vöcsök is előmerészkedjen a tó nádasos kis szigetének biztonságából. Alig akartam hinni a szememnek, amikor megláttam.
Nem ígérhetem, hogy mindig mindent meg lehet pillantani a fentiek közül. Mindig azért kell hálásnak lennünk, amit megleshetünk a természetben. Lehet azonban, hogy Te még szerencsésebb leszel, és még több csodát fedezel fel ebben a kis gyöngyszemben!
Ha tetszett a cikk, kérlek, kattints!
Kapcsolódó cikkeim:
Hozzászólások
F.Erika | Dehogy! Két hete jártam ott ismét, szépséges, mint mindig. |
Feri | az egyik blog szerint a Bajdázó-tó kiszáradt. Igaz? |
Erika | Jó Neked, hogy jégmadarat is láttál. Ide vissza kell menni! |
Timi | Sziasztok, Szombaton még jégmadarat is lehetett látni a tónál vadászni:-) Tényleg csodálatos kis gyöngyszem ez a Börzsönyben. |
Bajdázó-tó
Vannak kis teknősök is
Mocsári teknősök
Napozás közben
Teki mászik ki a fára
Pöttyös a páncélja is
Közelkép
Friss békapete-csomó
Látszanak az ebihalak a petékben
Kecskebékák
Szerelmi háromszög (barna varangyok)
A halott barna varangy nyelve
Vörösnyakú dögbogár békadögön
Keringőbogár (piros), ebihal (lila), kérészlárva (kék)
Víziskorpió
Napozó kockás sikló és teknős
Pióca
A kockás sikló kockás
Vízisikló
Két nagy sárga folt van a nyakán
Pihenő tőkés réce
Kis vöcsök (piros)
Készítette WUP Webdesign Stúdió
2010 © Minden jog fenntartva, sem a szöveg, sem a fényképek nem használhatók fel engedély nélkül!