2021-01-03
Gyertek, ismerkedjünk meg egy érdekes állattal, a rozsomákkal! Hazánkban nem él vadon, csak állatkertekben találkozhatsz vele.
1. A rozsomák kicsit hasonlít egy medvére, pedig nem rokonok.
A képek segítségével hasonlítsuk össze a rozsomákot a barna medvével!
2. Melyiküknek nagyobb a feje? Nézd meg a szemüket, orrukat, fülüket! Szerinted hasonlítanak? Milyen a fülük: hegyes vagy kerek?
3. Milyen színű a rozsomák bundája?.......
Figyeld meg, hogy a bundája oldalán végighúzódik egy világosabb színű sáv!
4. Most hasonlítsuk össze egy görénnyel!
Melyikük a nagyobb?.............
Bizony, a rozsomák akkora, mint egy nagy kutya. A vadászgörény sokkal kisebb és vékonyabb.
De ha megnézed az arcukat, a hosszúkás fejük hasonló. Ők rokonai egymásnak. (Mindketten menyétféle ragadozók.)
5. A rozsomák nem tud nagyon gyorsan futni, de kitartóan igen. Ügyesen úszik, és ha kell, fára is mászik. Elsősorban ragadozó, aki maga ejti el a zsákmányát. De a hideg, északi tájakon, ahol él, meg kell becsülni minden falatot. A rozsomák bátor állat, el tudja venni más ragadozók zsákmányát. Mivel a másét is megeszi, magyar neve: torkosborz.
Nem ritka, hogy elzavarja a medvét is, pedig az sokkal nagyobb nála. Egy falkányi farkas ellen azonban neki sincs esélye.
6. Érdekesek a rozsomák mancsai. Nézd meg, milyen széles az a mancsa, amire éppen rátámaszkodik!
Mivel nagyon hosszú ott a tél, ahol lakik (Európa és Amerika északi tájain), hónapokig havon kell járnia. Ő ugyanis nem alszik téli álmot. A mancsa azért olyan széles, hogy ne süppedjen be a hóba. Az ujjai között még egy bőrhártya is feszül, ami sajnos nem látszik a képen. Ilyen általában csak a vízi állatoknak van (náluk úszóhártyának hívják). Ez is arra való, hogy tudjon a hó tetején járni. Karmai pedig segítik a kapaszkodást.
Ez a mancs nagyon hasznos! Télen a rozsomák a havon futva utol tudja érni azokat a szarvasokat, akik nyáron gyorsabban futnak nála. Így a saját testénél sokkal nagyobb zsákmányállatot is el tud ejteni.
7. Szerinted mire van szüksége ahhoz, hogy ne fázzon a hidegben? …..
Biztosan eltaláltad: sűrű bundára.
Képzeld, olyan vastag a bundája, hogy a testét nem éri a hideg. A benti meleget kifelé se engedi át a bunda. Ez akkor látszik, amikor lefekszik a hóra. A hó nem olvad meg alatta.
8. Mivel a rozsomáknak nagy a mozgásigénye, állatkertben is nagy helyet kell biztosítani neki. De azzal is számolni kell, hogy ügyes és nagyon erős! Ezért a kifutónak olyan biztonságosnak kell lennie, mintha egy medvét tartanának benne.
Hazánkban jelenleg (2020) három állatkertben tartanak torkosborzot: Budapesten, Szegeden és Pécsen. (Egész Európában összesen 45 állatkertben látható.)
Hozzászólások
Készítette WUP Webdesign Stúdió
2010 © Minden jog fenntartva, sem a szöveg, sem a fényképek nem használhatók fel engedély nélkül!